مامنتظرمنتقم فاطمه هستیم

وظایف منتظران ظهور (1)

 


بیانات مقام معظم رهبری :

شناخت حجت خدا و معرفت به آن حضرت

امام زمان (عج) ، مظهر عدل خداوند
مظهر عدل پروردگار ، امام زمان (عج) است و مى‏دانیم که بزرگ‏ترین خصوصیت امام زمان (علیه الصلاه و السلام)- که در دعاها و زیارات و روایات آمده است - عدالت مى‏باشد : » یملأ الله به الارض قسطا و عدلا« . (1)
انتظار، مقدمه‏ى معرفت امام عصر (عج)
امروز، روز امام زمان و مهدى موعود محبوب این امت است. اولا، روز جمعه است. ثانیا، شب ولادت باسعادت این منجى بشریت است و ما مردمى که در راه نزدیک شدن آرمان امام زمان سالیانى به انتظار و اشتیاق و روزگارى به مبارزه و مقاومت گذرانیده‏ایم، به جاست که از این موقعیت براى آشنا شدن با اهداف امام زمان اندکى استفاده کنیم. (2)
توجه قلبى به امام عصر (عج) ، لطفى از سوى پروردگار
براى ملت ما، ماجراى حضرت ولى‏عصر (ارواحنا له الفداء ) یک ماجراى بدیهى و ضرورى است. حقیقتا یاد آن بزرگوار در دل‏هاى مردم ما هست و مردم، حالت انتظار آن امام همام و توسل و توجه به او را به معناى حقیقى کلمه، در دل و وجود خود دارند. این هم یکى از الطاف خداوند بر ملت ماست که در دوران انقلاب، آن بزرگوار در فضاى ذهنى و معنوى جامعه حضور دارد و جوانان با او قلبا ارتباط دارند. (3)
لزوم توجه و تدبر در ادعیه
فقط خواندن دعاى ندبه کافى نیست؛ درس گرفتن و فهمیدن آن لازم است. (4)
لزوم توجه قلبى به امام عصر (عج)
در این روز جمعه‏ى با برکت، اولین جمعه‏ى ربیع المولود، ماهى که متعلق به پیامبر خداست، [توجه به] این [نکته لازم] است که ما همیشه مخصوصا در روزهاى جمعه، توسل و توجه‏مان را به ولى‏عصر ) صلوات الله علیه ( فراموش نکنیم.(5)
حقیقت معرفت امام عصر (عج) خارج از بیان و فهم ما
درباره‏ى برکات این میلاد معظم و حقایقى که در باب وجود اقدس ولى‏عصر ( ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) هست، من قادر نیستم سخن تازه‏اى بگویم. درک مراتب معنوى و حقایق الهى در باب این قطب اعظم عالم امکان و خلیفه‏ى خدا و مظهر صفات و اسماى الهى ، در حد زبان و بیان و قلب و فهمى همچون من قاصر نیست. خود آن‏ها باید درباره‏ى امام زمان سخن بگویند ؛ همچنان که خود آن‏ها باید درباره‏ى على بن ابى‏طالب (علیه‏السلام) و بقیه‏ى اولیاء و اصفیاى دین سخن بگویند. (6)
تلاش براى معرفت به مظهر فضل خداوند
وجود مقدس امام زمان، مصداق وعده‏ى الهى است. همین قدر مى‏دانیم که این بازمانده‏ى خاندان وحى و رسالت، علم سرافراز خدا در زمین است. » السلام علیک ایها العلم المنصوب و العلم المصبوب و الغوث و الرحمة الواسعة وعدا غیر مکذوب « . او وعده‏ى الهى و مصداق لطف خدا بر انسانیت و بشریت است. او مستوره و نمونه‏اى از اولیاء و انبیاء و برجسته‏ترین بندگان خداست . او نمایشگر مبلغ فضل الهى بر بنى‏آدم است. این‏ها چیزهایى است که خود آنان بیان فرمودند. اگر ما بتوانیم در حد فهم قاصر و ناقص خودمان، رشحاتى از این گفته‏ها را درک کنیم و بفهمیم، خیلى برد کرده‏ایم. (7)
انس با امام عصر (عج)عامل جلب توجهات مهدوى
خداى متعال توفیق دهد که ما سربازان آن بزرگوار، متوسل و متذکر آن بزرگوار باشیم و انس و رابطه‏ى قلبى و روحى با آن بزرگوار برقرار کنیم. اگر شما از این طرف انس داشتید، از آن طرف هم جلب توجه، جلب تذکر و جلب لطف و محبت خواهد شد .(8)
رابطه‏ى قلبى با امام عصر (عج) عامل حفظ نعمت‏ها
با توجه ، تضرع ، نافله ، گفتگوى نیمه شب با خدا و توسل به حضرت ولى‏عصر )ارواحنا فداه ( - که سید و سالار بزرگ ما اوست - این نعمت را حفظ کنید. همه‏ى چیزها به او برمى‏گردد. (9)
اختلاف شیعیان، عامل تألم قلبى امام عصر (عج)
به برادران شیعه عرض مى‏کنم که جنگ میان آحاد شیعه، دل مقدس حضرت بقیت الله ) ارواحنا فداه ( را به درد مى‏آورد و هیچ یک از آحاد شیعه اعم از حزب وحدت و غیر آن و مردم غیرحزبى ، مطلقا و به هیچ بهانه حق ندارند با یکدیگر جنگ کنند. (10)
پى نوشت ها :
1- در خجسته سالروز ولادت امام زمان (عج) ، 22/12/68
2- در مکتب جمعه، ص 199، 6/4/59
3- بیانات مقام معظم رهبرى به مناسبت نیمه شعبان، 6/10/75
4- در مکتب جمعه، ص 200، 6/4/59
5- در مکتب جمعه ، ص 55، 19/10/59
6- سخنرانى در دیدار با اقشار مختلف مردم و میهمانان داخلى و خارجى شرکت کننده در سمینار » تبیین حکم تاریخى حضرت امام خمینى (ره) « ، در سالروز میلاد امام عصر (عج) ، 11/12/69
7- سخنرانى در دیدار با اقشار مختلف مردم و میهمانان داخلى و خارجى شرکت کننده در سمینار » تبیین حکم تاریخى حضرت امام خمینى )ره( « ، در سالروز میلاد امام عصر (عج) ، 11/12/69
8- در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت میلاد حضرت مهدى (عج) ، 25/9/76
9- در دیدار با فرماندهان و مسؤولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامى ، 29/6/74
10- پیام رهبر انقلاب به مردم افغانستان، جمهورى اسلامى 13/4/74

+نوشته شده در ۱۳۸٩/٥/٢۸ساعت٧:٠٢ ‎ب.ظتوسط احمدسلیمانی فر | منتظران ()