مامنتظرمنتقم فاطمه هستیم

وظایف منتظران ظهور (3)


بیانات مقام معظم رهبری :

کسب آمادگى براى ظهور حضرت

لزوم ارتباط قلبى با امام
دعا کنید. نافله بخوانید. توجه پیدا کنید. متذکر باشید. در شبانه‏روز یک ساعت را براى خودتان و خداى خودتان قرار بدهید. از کارها و اشتغالات گوناگون خودتان را بیرون بکشید؛ با خدا و اولیاى خدا و با ولى‏عصر (عجل الله تعالى فرجه و ارواحنا فداه ) مأنوس بشوید. با قرآن مأنوس باشید و در آن تدبر بکنید. (1)
ویژگى‏هاى شیعیان حقیقى اهل‏بیت (ع)
خصوصیات شیعه‏ى اهل‏بیت و مکتب اهل‏بیت در چیست ؟ این خصوصیات ، باید در تمام محافل و مجامع و جوامع شیعى ترویج شود. اولش توسل به پروردگار و محو شدن در راه اراده‏ى پروردگار و بالاتر از همه چیز ، داشتن معرفت و محبت الهى است. (2)
لزوم انس و پیوند با امام زمان از راه دعا
در این راه، لطف پروردگار و دعاى مستجاب ولى‏عصر ) عجل الله تعالى فرجه الشریف ( پشتیبان ماست و ما باید خود را با آن حضرت و با یادش هر چه بیشتر آشنا کنیم. امام زمان را فراموش نکنیم. مملکت ما، مملکت امام زمان است. انقلاب ما، انقلاب امام زمان است ؛ زیرا انقلاب اسلام است. یاد ولى الله اعظم را در دل‏هاى خودتان داشته باشید. دعاى » اللهم انا نرغب الیک فى دولة کریمة « را با همه‏ى دل و با نیاز کامل بخوانید. هم روحتان در انتظار مهدى باشد، هم نیروى جسمى‏تان در این راه حرکت بکند. (3)
پیوند عمیق با امام زمان (عج) ترجمان روح بسیج
بسیجیان ، ارتباط خاصى با این نقطه‏ى اساسى عواطف دل‏هاى شیعیان و مسلمانان دارند... . بسیج به معنى حضور و آمادگى در همان نقطه‏اى است که اسلام و قرآن و امام زمان ( ارواحنا فداه) و این انقلاب مقدس به آن نیازمند است؛ لذا پیوند میان بسیجیان عزیز و حضرت ولى‏عصر( ارواحنا فداه ) - مهدى موعود عزیز - یک پیوند ناگسستنى و همیشگى است. (4)
عمل‏گرایى ، تعالى‏بخش آرمان‏گرایى در مهدویت
هر چند اعتقاد به حضرت مهدى ( ارواحنا فداه) یک آرمان والاست و در آن هیچ شکى نیست؛ اما نباید مسأله را فقط به جنبه‏ى آرمانى آن ختم کرد - یعنى به عنوان یک آرزو در دل، یا حداکثر در زبان، یا به صورت جشن - نه ، این آرمانى است که باید به دنبال آن، عمل بیاید. (5)
آمادگى معنوى ، سرآمد ویژگى‏هاى منتظران
هیچ کس نمى‏تواند بگوید که ظهور مهدى (عج)در آینده‏ى نزدیکى نیست . ما نمى‏دانیم . شاید در آینده‏ى نزدیکى بود . شاید در زمان حیات ما بود. شاید این توفیق ، براى مردم این نسل وجود داشت. مگر مى‏شود با آلودگى، با ضعف نفس و با اصلاح نکردن نفس ، با آن بزرگوار در دوران دولت حق و حکومت الهى او رابطه برقرار کرد؟ !
باید خود را آماده کنیم. هر کس باید احساس کند که وظیفه دارد خود را آماده کند. این آمادگى، معنوى و روحى است ، آمادگى ایمانى است. (6)
ارتباط قلبى با امام عصر (عج)، آماده کننده‏ى منتظران
هر کس باید سعى کند یک رابطه‏ى شخصى میان خود و میان ولى الله الاعظم ( ارواحنا فداه)، به وجود آورد. همه باید میان قلب و روح خود و آن وجود مقدسى که مظهر اسماء و صفات الهى ، مظهر قدرت و علم الهى و وعاى کامل معرفت الله است، ارتباطى به وجود آورد؛ با توجه ، با توسل ، با سخن گفتن ، با اظهار ارادت کردن، خود را آماده نگه دارد.(7)
تحصیل آمادگى در زمان غیبت، عامل نزدیک شدن ظهور
هر کس باید سرمایه‏ى عظیمى از امید و ایمان و نورانیت در خود ایجاد کند، تا شایسته‏ى این شود که از نزدیکان و خواص آن حضرت، از یاران آن بزرگوار، از همکاران او در حرکت عظیم جهانى‏اش قرار گیرد. اگر از نزدیکان او نشدیم، اگر از پیروان او نشدیم، آن وقت شقاوتى بالاتر از این نیست. پس، باید خودمان را آماده کنیم. این جاست که بعد تربیتى و سازندگى این فکر هم، خود را نشان مى‏دهد. کدام عامل مى‏تواند انسان را به این اندازه و با این قدرت بسازد ؟ ! (8)
مقاومت در شداید، از شروط تعجیل در فرج
شاید در آن لحظه‏اى که آزادگان عزیز ما در اردوگاه‏هایى با نگهبانان غلاظ و شداد دشمن روبه‏رو بودند و ایستادگى مى‏کردند، بعضى از آن‏ها امیدى هم به آزادى خودشان نداشتند. شاید در میان آن‏ها کسانى هم بودند که خسته مى‏شدند و مى‏گفتند: تا کى ؟ اما سنت الهى این است که « فان مع العسر یسرا ، ان مع العسر یسرا» .(9)
اگر سختى‏ها را تحمل کردید، خداى متعال درهاى فرج را خواهد گشود.
اگر مجاهدت در راه خدا را بر جسم و نفس خودتان هموار کردید، خداى متعال روشنایى فرج را به شما نشان خواهد داد و درهاى فرج را به روى شما باز خواهد کرد : « و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب ». (10) خداى متعال به برکت مجاهدت و به شرط ایستادگى ، بیرون از دایره‏ى محاسبه‏ى معمولى عقول بشرى ، درها را باز و راه‏ها را هموار مى‏کند. (11)
انتظار ظهور، انتظار گشایش رحمت الهى
انسان‏ها باید به طور دایم در حال انتظار باشند؛ انتظار فرج الهى ، فتوح از طرف پروردگار ، گشایش ابواب رحمت و معرفت و سرازیر شدن چشمه‏هاى معرفت بر دل انسان است. (12)
انتظار فرج، انتظار معرفتى بى‏منتها
یکى از عمومى‏ترین نمونه‏هاى انتظار فرج، این است که انسان در عالم معنویات، به هیچ چیز قانع نباشد. همه‏ى افراد بشر ممکن است در معرض لطف الهى قرار گیرند، و خداى متعال، سرچشمه‏ى معارف و هدایت خودش را به دل‏هاى آن‏ها باز کند و آن‏ها را به کسانى تبدیل نماید که به مقام معرفت حق رسیده‏اند. چنین مقامى، خیلى والاست. همین معرفت حق است که موجب مى‏شود انسان، منقطع الى الله شود :« هب لى کمال الانقطاع الیک» کمال منقطع شدن به پروردگار، یعنى بریدن از همه‏ى علایق و موانع مادى که انسان را احاطه کرده‏اند و نمى‏گذارند او در راه کمال حرکت کند و سیر الى الله، توجه به خدا، وصول به معرفت کامل و قرب کامل الى الله را مورد همت خود قرار دهد و براى آن به تلاش بپردازد، که تلاشى تمام نشدنى هم هست . بشر در حد انبیاء و اولیاء هم که مى‏رسد ، براى رسیدن به این حالت، به عبادت و تلاش مى‏پردازد - حد پیغمبر اکرم و ائمه ( علیهم‏السلام) - شب زنده‏دارى مى‏کند و توسلات و توجهات و تضرعاتش در آن سطح و در آن پایه انجام مى‏گیرد. وادى عجیبى است که مردان خدا و اولیاى حق، در آن وادى، خودى هستند و راه را مى‏شناسند. البته کسانى هم هستند که از دور، چیزهایى شنیده‏اند. امثال ما، بیگانه از این عوالم و معارف هستیم. ما مگر کلمات و الفاظى را از کسانى که اهل این معانى هستند، یک وقت بشنویم و چیزى از آن بفهمیم یا نفهمیم؛ اما این راه، جلو آحاد بشر ، باز است. آحاد بشر مى‏توانند این راه را بپیمایند و سلوک کنند. بالاترین انتظار فرج‏ها، این است. (13)
مختصات منتظر واقعى
اگر ما سرباز امام زمانیم، باید خود را براى مبارزه با این‏ها آماده کنیم. منتظران امام زمان باید صالح باشند. بزرگ‏ترین وظیفه‏ى منتظران امام زمان این است که از لحاظ معنوى و اخلاقى و عملى و پیوندهاى دینى و اعتقادى و عاطفى با مؤمنین و همچنین براى پنجه درافکندن با زورگویان، خود را آماده کنند. کسانى که در دوران دفاع مقدس ، سر از پا نشناخته در صفوف دفاع مقدس شرکت مى‏کردند، منتظران حقیقى بودند. کسى که وقتى کشور اسلامى مورد تهدید دشمن است، آماده‏ى دفاع از ارزش‏ها و میهن اسلامى و پرچم برافراشته اسلام است، مى‏تواند ادعا کند که اگر امام زمان بیاید ، پشت سر آن حضرت در میدان‏هاى خطر قدم خواهد گذاشت . اما کسانى که در مقابل خطر ، انحراف و چرب و شیرین دنیا خود را مى‏بازند و زانوانشان سست مى‏شود؛ کسانى که براى مطامع شخصى خود حاضر نیستند حرکتى که مطامع آن‏ها را به خطر مى‏اندازد ، انجام دهند ؛ این‏ها چطور مى‏توانند منتظر امام زمان به حساب آیند ؟ کسى که در انتظار آن مصلح بزرگ است، باید در خود زمینه‏هاى صلاح را آماده سازد و کارى کند که بتواند براى تحقق صلاح بایستد .(14)
تلاش براى حفظ دین، عامل رضایت امام عصر (عج)
در این زمانه‏ى وانفسا، براى حفظ دین خود چه کنیم که مورد تأیید امام زمان باشیم ؟
همین کارهایى که الان مى‏کنید، خوب است ؛ توجه به دین، به نماز ، به سیاست ، پایبندى به نظام، حضور در اجتماعات بزرگ و حضور در صحنه‏هاى نظام. (15)
لزوم استفاده از شیوه‏هاى هنرى در تعمیق ایمان به امام عصر (عج)
برادران عزیز ! مسأله‏ى مهدویت مسأله‏اى مهم و اساسى است. اثبات مهدویت کار بسیار آسانى است. اثبات اصل مهدویت در یک محفل علمى با مخاطبانى که اهل علم و اهل تفکر و استدلال‏اند، جزو آسان‏ترین کارها است. در این هیچ تردیدى نیست.ایمان و اعتقاد مردم هم خوب است . منتها تعمیق این ایمانى که مردم به امام زمان ) ارواحنا فداه ( دارند، کار بسیار ظریفى است . باید در این قضیه با شیوه‏هاى هنرمندانه‏ى تبلیغى وارد شد. (16)
لزوم تعمیق اعتقاد به امام عصر (عج)در بین عموم خصوصا جوانان
اگر شما بتوانید این عشق و محبت و سوز و گداز را که مردم ما به طور طبیعى نسبت به حضرت دارند، در سطح عموم مردم به خصوص جوانان با یک نگاه عالمانه و آگاهانه همراه کنید، برکات این کار لاتعد و لاتحصى خواهد شد.
نفس وجود این پشتوانه‏ى عظیم، هر انسانى را چنان مستحکم مى‏کند که مى‏تواند در همه‏ى میدان‏هاى دشوار وارد شود.(17)
اعتقاد به مهدویت، عامل تحولى عظیم در جامعه
هنر بزرگ این است که بتواند این مقوله را با زبان هنرمندانه‏ى اثرگذار به ذهن مخاطبان جوان و دانا و آگاه منتقل کنید، تا این جزء وجودشان شود. آن وقت تحول عظیمى در زندگى انسان‏ها به وجود خواهد آمد. (18)
پى نوشت ها :
1- سخنرانى در دیدار با مسؤولان و کارگزاران نظام جمهورى اسلامى ، 23/5/70
2- در دیدار مهمانان کنفرانس جهانى اهل‏بیت در روز نیمه شعبان، 8/11/72
3- در مکتب جمعه ، ص 251، 29/3/60
4- همزمان با هفته بسیج و روز ولادت حضرت مهدى (عج)، 3/9/78
5- در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه شعبان در مصلاى تهران، 30/7/81
6- در دیدار میهمانان کنفرانس جهانى اهل‏بیت، 8/11/72
7- همان
8- همان
9- انشراح (95) / 5و6
10- طلاق (65) 2 و 3
11- در دیدار ایثارگران ، در سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامى ، 29/5/76
12- بیانات مقام معظم رهبرى به مناسبت نیمه شعبان، 6/10/75
13- بیانات مقام معظم رهبرى به مناسبت نیمه شعبان ، 6/10/75
14- در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه شعبان در مصلاى تهران، 30/7/81
15- بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه شهید بهشتى ، 22/2/82
16- فصلنامه انتظار ، تابستان و پاییز 82، ش 8 و 9 ، ص 7
17- فصلنامه انتظار، تابستان و پاییز 82، ش 8 و 9، ص 7
18- فصلنامه انتظار، تابستان و پاییز 82، ش 8 و 9 ، ص 7

+نوشته شده در ۱۳۸٩/٥/٢۸ساعت٧:٠۸ ‎ب.ظتوسط احمدسلیمانی فر | منتظران ()