مامنتظرمنتقم فاطمه هستیم

  این حقیقت که سید الشهدا علیه السلام محبوب ترین شخصیت انسانی در بین همه اقوام جهان ،با همه تنوع و تعدد مذاهبشان است، نیاز چندانی به اثبات ندارد. برای درک بهتر این حقیقت کافی است در ایام محرم وصفر به گستردگی مجالس عزای حسینی در داخل و خارج کشورمان نظری بیندازیم تا ببینیم در همه جای جهان و نزد پیروان همه مذاهب مختلف ،سوگواری برای سالار شهیدان برپاست.هرگز بشریت شخصیتی نظیر امام حسین علیه السلام ندیده است که پیروان همه مذاهب این گونه از او یاد کنند و برای او عزاداری نمایند.
    اینکه از ناحیه ذات اقدس الهی در احادیث قدسی و نیز از سوی چهارده معصوم علیهم السلام سفارش زیادی به عزاداری سیدالشهدا علیه السلام شده است،حاکی از نقش عظیم این کار در احیای دین و زنده نگهداشتن آن است.

تبیان زنجان

    هیچ عملی به اندازه برپایی عزاداری برای امام حسین علیه السلام در حفظ دین از انحراف و از هجوم بی امان دشمنان اسلام برای نابودی دین و همچنین توسعه فرهنگ دینی موثر نبوده و نیست.به عبارت دیگر می توان چنین مجالسی را مهمترین وسیله برای صیانت از کیان دین و جامعه اسلامی و نیز بسط روح دین و دینداری دانست.چه زیبا فرمود رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی قدس سره:

    امام حسین علیه السلام نجات داد اسلام را،ما برای یک آدمی که نجات داده اسلام را و رفته و کشته شده هر روز باید گریه کنیم ،ما هر روز باید منبر برویم برای حفظ این مکتب.محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است .فداکاری سیدالشهدا علیه السلام که اسلام را برای ما زنده نگه داشته است.


    هر ساله دهها میلیون نفر از مردم ایران و نیز دهها میلیون نفر از سایر کشورها ی جهان،حتی در بین ملل غیر مسلمان- میلیاردها تومان و میلیاردها ساعت وقت خود را به این امر مقدس اختصاص می دهند.
    متاسفانه عزاداری ها با همه اهمیت و جایگاه مهمی که در فرهنگ اسلامی دارند ،در طول زمان دچار آفات،خطرات و انحرافاتی شده است که نقش این وسیله مهم را تا حدودی کمرنگ کرده است.
    این آفات موجب شده تا عزاداری ها و اساسا بزرگداشتها ،نتوانند همه کارکردها و توانایی های خود را بروز و ظهور دهند به عبارت دیگر برگزار کنندگان این مجالس نتوانسته اند از همه آثار مقدس و مهمی که مورد توجه و مقصود خداوند و اولیای دین در سفارش حکیمانه و اکیدشان به برپایی چنین مجالسی بوده است، بهره برداری لازم و کافی را ببرند.

    قدرت سازندگی و آثار یک عزاداری صحیح و منطبق با هدف اصلی قیام سیدالشهدا به قدری زیاد است که اگر عزاداران حسینی از این وسیله بسیار قدرتمند استفاده لازم و صحیح می کردند و مانع نفوذ این همه آفات در آن می شدند ،جامعه اسلامی و جهان اسلامی وضعیتی کاملا متفاوت با آنچه امروز دچار آن است می شد.
    اگر شیعیان به پیامهای عاشورا توجه جدی می کردند و از آن به خوبی الگو می گرفتند امروز به پیشرفته ترین جامعه از لحاظ مادی و معنوی تبدیل شده بودند و این همه مشکلات و معضلات گوناگون جامعه اسلامی را رنج نمی داد .
    اگر پیام عاشورا جدی گرفته می شد و مسیر عزاداری ها و سوگواری ها به سمتی که معصومین علیهم السلام خواسته بودند ،هدایت می شد پس از گذشت بیست و پنج سال از انقلاب با شکوه اسلامی شاهد این همه مظاهر زشت و تاسف برانگیز فساد ،فقر،تبعیض و عقب ماندگی نبودیم.

    اگر در سوگواری ها به درسهای کربلا توجه می شد این همه بودجه و امکانات مملکت ما، صرف مبارزه با ناهنجاریهای گوناگون و آثار طولانی مدت آن نمی شدو دشمنان اسلام در شبیخون فرهنگی خود این همه پیروزی های چشمگیربدستنمی آوردند.
    هیچ دینی و ملتی در جهان چنین وسیله قدرتمندی را برای پیشرفت و سعادت در دست ندارد. افسوس که جامعه اسلامی به خوبی و درستی از این قدرتمند ترین وسیله استفاده نکرد.

منبع :  روزنامه رسالت

 

+نوشته شده در ۱۳۸٩/٩/۱٥ساعت۱۱:٥٠ ‎ق.ظتوسط احمدسلیمانی فر | منتظران ()